Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie Małopolska
Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych

Jak zmierzyć efektywność wspólnych działań – spotkanie grupy roboczej

Dodano: 2011-12-13. przez Maciej Sabal

W poniedziałek 12 grudnia odbyło się spotkanie grupy roboczej, która zmierzyła się z pierwszą rekomendacją zawartą w raporcie ewaluacyjnym naszego Partnerstwa. Uczestnicy wykazali dużo zaangażowania i pomysłowości, jeśli chodzi o opracowanie wskaźników.

Pełen efekt prac tej grupy pozostali Partnerzy będą mogli ocenić za ok. 2 miesiące – wtedy bowiem planowane jest najbliższe posiedzenie Rady Partnerów. Wówczas to liderzy grup (jest ich cztery) zaprezentują ustalenia, które zapadną na spotkaniach.

Warto jednak wrócić na sam początek – czyli do badania ewaluacyjnego. Latem tego roku przeprowadzili je studenci z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem Anny Strzebońskiej. Badanie było bardzo szczegółowe: przeprowadzono kilkadziesiąt wywiadów pogłębionych z członkami Partnerstwa, drugim elementem były ankiety. Raport powstały po badaniu (do pobrania pod tym linkiem ) wskazuje na słabe i mocne strony działania Partnerstwa. Dokument zawiera również rekomendacje, które można sprowadzić do następujących pytań problemowych:

  • Jak zmierzyć efektywność wspólnych działań?  Wskaźniki działania Partnerstwa
  • Jakich korzyści pragniemy dla naszych instytucji?  System motywacyjny dla  Partnerów
  • Jak zachęcać Konsultantów do aktywności?  System motywacyjny dla Konsultantów
  • Co możemy sobie dawać nawzajem? Baza danych o usługach, danych, wsparciu dostępnym u Partnerów

Pierwszy etap – czyli wskazanie wyzwań – został przeprowadzony przez zespół ewaluacyjny. Zmagania z tymi pytaniami to zadanie dla Partnerów. W tym celu podczas ostatniego spotkania Rady Partnerów (relacja pod tym linkiem ) uczestnicy podzielili się na cztery grupy, które wypracują rozwiązania modelowe dotyczące wskazanych w raporcie tematów, a następnie przedstawią je na kolejnym spotkaniu.

Zgodnie z relacjami uczestników Rady, grupa pierwsza ma najtrudniejsze zadanie. Był to zapewne powód, dla którego jej spotkanie odbyło się tak szybko. Jej lider (Wojciech Chowaniak z UG Zawoja) oraz uczestnicy postanowili nie zasypiać gruszek w popiele i do prac zabrali się praktycznie natychmiast. Wczorajsze spotkanie (zorganizowane w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy) odbyło się pełnym składzie osób, które zgłosiły się do grupy. W pełnym składzie to mało powiedziane – do prac dołączył dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku Andrzej Mleczko, który bierze udział również w pracach grupy czwartej.

Co do samych ustaleń, które zapadły podczas spotkania grupy roboczej, to przedstawią je sami uczestnicy na posiedzeniu Rady Partnerów (jak wspomniano, zostanie zorganizowana za ok. dwa miesiące). Dość jednak zaznaczyć, że ustalenia są bardzo odważne. Trudno jednak się dziwić – nie jest łatwo bowiem sprecyzować wskaźniki działania Partnerstwa. Według uczestników spotkania tej grupy w tym celu potrzebna jest swego rodzaju koordynacja na szczeblu powiatowym, by śledzić działania Partnerów. Szczegóły zdradzą przedstawiciele grupy pierwszej na posiedzeniu Rady.

Spotkania pozostałych trzech grup roboczych odbędą się w styczniu. Pracownicy projektu – na prośbę liderów grup – poinformują wcześniej uczestników prac co do szczegółów. Przypominamy jednocześnie, że osoby, które nie brały udziału w ostatnim spotkaniu Rady Partnerów, a chciałby wziąć udział w pracach którejś z trzech pozostałych grup, są mile widziane na spotkaniach. W takich przypadkach prosimy o kontakt z zespołem – udzielmy wszystkim potrzebnych informacji.

Wsparcie dla pracodawców - znajdź instytucję

Oferta zasobów ludzkich w małopolskich powiatach

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę najnowsze informacje dotyczące naszego Partnerstwa i jesteś zainteresowany przydatnymi informacjami dla pracodawców

zapisz się do naszego newslettera:

      więcej »