Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/_libs/data/DB_Menu.class.php on line 95

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/_libs/data/DB_Menu.class.php on line 66
Got error 28 from storage engine

select distinct m.tag, m.szerokosc, m.wysokosc, r.id, r.url_pliku, r.alternatywny_HTML, r.tekst_alt, t.rozszerzenie from wup_reklama r inner join wup_reklama_miejsce m ON r.reklama_miejsce_id = m.id inner join wup_reklama_typ_pliku t ON r.reklama_typ_pliku_id = t.id inner join wup_reklama_reklama_dzial d ON d.reklama_id = r.id inner join wup_reklama_dzial rd on d.reklama_dzial_id = rd.id where r.aktywna="t" and m.aktywne="t" and rd.orig_dzial = "Artykuly" and (rd.id_orig is NULL or rd.id_orig = "2")
File:/var/www/_libs/data/DB.class.php
Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/_libs/data/DB.class.php on line 177

Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/_libs/data/DB.class.php on line 180
Współpraca prywatnych agencji zatrudnienia i urzędów pracy – raport Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie Małopolska
Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych

Współpraca prywatnych agencji zatrudnienia i urzędów pracy – raport

Dodano: 2011-12-05. przez Maciej Sabal

W 2011 roku w ramach naszego projektu zorganizowaliśmy warsztat dla przedstawicieli prywatnych agencji zatrudnienia oraz powiatowych urzędów pracy. Zachęcamy do zapoznania się z raportem

Warsztaty te zostały zorganizowane z kilku przyczyn. Jedną z nich były głosy Konsultantów Partnerstwa, którzy wskazywali, iż współpraca tych dwóch grup (urzędów pracy i agencji) nie przebiega najlepiej. Aby zidentyfikować główne problemy i bariery, w maju tego roku zorganizowaliśmy warsztat. Podczas trzech dni przedstawiciele kilku prywatnych agencji zatrudnienia i powiatowych urzędów pracy pracowali pod okiem rzez ekspertek z PKPP Lewiatan: Moniki Zakrzewskiej i dr Grażyny Spytek-Bandurskiej. Efektem tych prac jest raport.

Interesy i cele

Z raportu wynika, że dużym problemem jest niezrozumienie zadań i celów urzędów pracy. Instytucje te często postrzegane są jako agencje zatrudnienia, tyle że państwowe. Różnica jest jednak większa. Prywatne agencje poszukują zatrudnienia dla osób, które chcą pracować, natomiast urzędy pracy często muszą również pomagać osobom, które nie są gotowe do podjęcia zatrudnienia. Wówczas, oprócz samego pośrednictwa, urzędy zajmują się także wymagającą wielkich nakładów pracy aktywizacją społeczno-zawodową. Siłą rzeczy zadania, jakie stawiane są przed urzędami , są dużo trudniejsze.

Uczestnicy warsztatów podnieśli problem, że do urzędów pracy często trafiają oferty pracy, w których warunki zatrudnienia są mało atrakcyjne. Pracodawcy stereotypowo sądzą, że w urzędzie rejestrują się tylko osoby bez kwalifikacji, które podejmą się każdej pracy. Natomiast Polacy są coraz lepiej wykształceni, świadomi różnych dróg poszukiwania zatrudnienia i wykorzystują każdą sposobność do jej znalezienia. Dlatego do urzędu pracy trafia nie tylko pracownik fizyczny, ale również specjalista z dziedziny informatyki. Im również urzędy starają się pomóc.    

Autorzy raportu zwracają uwagę, że często z prywatnymi agencjami zatrudnienia współpracują duże przedsiębiorstwa proponujące szeroki wachlarz stanowisk dla pracowników. Do urzędów pracy z reguły trafiają małe firmy, których właściciele są raczej zainteresowani jak największymi subsydiami.

Uczestnicy warsztatu przyznają, że agencje zatrudnienia (z wyłączeniem agencji pracy tymczasowej) zajmują się głównie „lepszym” rynkiem pracy, ofertami z wyższym wynagrodzeniem i atrakcyjniejszymi warunkami pracy. Niechętnie zajmują się bezrobotnymi – wolą współpracę z przedsiębiorcami poszukującymi pracowników o określonych kwalifikacjach. Bardziej też widoczne są sukcesy prywatnych agencji zatrudnienia obsługujących dużych pracodawców, niż aktywizacja bezrobotnych przez urzędy pracy.

Przykłady współpracy

Zarówno przedstawiciele agencji zatrudnienia, jak i pracownicy urzędów przyznają, że współpraca przynosi obopólne korzyści. I tak powszechnie stosowaną praktyką jest zamieszczanie przez agencje ogłoszeń o pracę na tablicach wyznaczonych w urzędach. W ten sposób oferty pracy mogą dotrzeć do dużej grupy bezrobotnych. Urzędnicy cenią tę współpracę, ponieważ jest to dodatkowe źródło ofert pracy dla klientów PUP, w szczególności dla bezrobotnych o najniższych lub bez kwalifikacji zawodowych.

Ważnym obszarem współpracy jest również organizowanie targów czy giełd pracy. Klientami agencji są najczęściej pracodawcy, a urzędów pracy – osoby bezrobotne, których sytuacja materialna i prawo do korzystania ze świadczeń społecznych skłaniają do rejestracji w PUP oraz utrzymywania kontaktów z tą instytucją. Wspólna organizacja targów i giełd pracy to znakomita forma rekrutacji pracowników. Urząd pracy ma okazję do poznania pracodawców i nawiązania z nimi kontaktów. Pracodawcy mają dostęp do bezpłatnej usługi i do wielu potencjalnych kandydatów do pracy, agencje mają zaś możliwość uwiarygodnienia swojej pozycji na rynku pracy, będąc  w partnerstwie z publiczną służbą zatrudnienia.

Wspólne działanie prywatnych agencji i urzędów pracy jest możliwe. Aby je rozwinąć, potrzebne są: rozwój partnerstwa, otwartość i zwalczanie stereotypów we wzajemnych kontaktach, wymiana doświadczeń i wiedzy, stosowanie jednolitej terminologii, podejmowanie wspólnych projektów czy większa dostępność do ofert pracy i baz danych. Inicjatywa projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy to ważny krok w tym kierunku.

Raport można pobrać poniżej.
Pliki do pobraniaWsparcie dla pracodawców - znajdź instytucję

Oferta zasobów ludzkich w małopolskich powiatach

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę najnowsze informacje dotyczące naszego Partnerstwa i jesteś zainteresowany przydatnymi informacjami dla pracodawców

zapisz się do naszego newslettera:

      więcej »

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5) in Unknown on line 0