Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie Małopolska
Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych

Jak skorzystać z usług CeBiM? Wypełnij ankietę, pokaż atuty swojej gminy

Dodano: 2011-10-25. przez Maciej Sabal

Konsultanci, którzy stawili się w na wczorajszej wizycie studyjnej w Centrum Business In Małopolska, mieli okazję przyglądnąć się pracy osób odpowiadających za obsługę inwestora w województwie. Zachęcamy do współpracy w wypełnianiu ankiet nt. atrakcyjności inwestycyjnej gmin.

Beata Górska-Nieć i Jacek Adamczyk

Beata Górska-Nieć i Jacek Adamczyk

Wizyta, która odbyła się 24 października, już z założenia miała odróżniać się od dotychczasowych wydarzeń tego typu. O ile bowiem wizyty w Krzeszowicach, i Wojniczu (2010) oraz ostatnia, w Tarnowie, polegały na odwiedzaniu lokalnie działających firm, o tyle wczorajsza miała przybliżyć Konsultantom pracę ekspertów z Centrum Business In Małopolska (CeBiM).

Wicedyrektor CeBiM Pani Beata Górska-Nieć, która zabrała głos na początek, podkreśliła, że bardzo ceni sobie współpracę z Konsultantami naszego Partnerstwa. Szczególnie w ostatnim roku współpraca ta zaczęła się układać bardzo dobrze ze względu na większe zainteresowanie inwestorów. Beata Górska-Nieć dodała, że zdaję sobie sprawę, iż Konsultanci, którzy dostarczają danych na zapytania CeBiM, mogą czuć pewien niedosyt związany z brakiem informacji zwrotnej, nie dowiadują się bowiem, co stało się z dostarczonymi danymi. Podkreśliła jednak, że czas, który mija od otrzymania przez inwestora informacji do podjęcia konkretnych kroków, bywa bardzo długi, a często, niestety, kończy się niczym. Wszyscy uczestnicy zgodzili się jednak na to, że w miarę możliwości informacje o losach inwestycji będą zamieszczane na naszej stronie.

Dalsza część spotkania prowadzona była przez Jacka Adamczyka, specjalistę ds. obsługi inwestora z CeBiM i zarazem Konsultanta ze strony MARRSA. Ten ostatni mówił przede wszystkim o koncepcji prezentowania danych przydatnych w promocji inwestycji w gminie. Narodziła się ona w wyniku zapotrzebowania na opracowania danych zgłaszane zarówno przez gminy jak i inwestorów. Koncepcja – mówiąc w skrócie – polega na tym, że gminy wchodzące w skład Partnerstwa mogą wysyłać do CeBiM ankiety zawierające informacje przydatne z punktu widzenia inwestora. Propozycja ankiety w wersji do pobrania znajduje sie poniżej tego artykułu. Warto opracowywać ją wspólnie z innymi podmiotami takimi jak sąsiedzi-okoliczne gmimy, partnerzy, Powiatowe Urzędy Pracy czy podmioty otoczenia biznesu. Jeśli chodzi o jej zawartość to pytania w niej dotyczą m.in. struktury zasobów ludzkich, warunków gospodarczych, ważniejszych projektów inwestycyjnych czy instytucji działających na terenie gminy obsługujących inwestora. CeBiM mając w swojej bazie te dane, będzie mogło prezentować je zainteresowanym inwestorom, a gminy będą miały przygotowane dane gdyby inwestor trafił bezpośrednio do nich. Biorąc pod uwagę, że to właśnie CeBiM staje się marką coraz bardziej rozpoznawalną i odpowiada za zagraniczne inwestycje w Małopolsce, taka promocja może mieć niebagatelne znaczenie. Kolejną korzyścią z opracowania ankiet będzie możliwość uzupełnienia oferty inwestycyjnej samej gminy i jej partnerów. Dane te mogą uzupełnić informacje promowane i podawane w różny sposób od ofert po strony internetowe itd. Warto aby o danych do ankiety myśleć jak o czymś na co chcemy zwrocic uwagę. Warto także pamietać, że inwestora interesują rzeczy charakterystyczne, a nie "wszystko co wiemy". Ciekawą rzeczą, na którą zwrócono uwagę jest że to, co sami traktujemy jako braki, w oczach kogoś z zewnątrz mogą być atutami. To, co przez nas samych jest traktowane jak niedostatek czy problem, może zachęcić własnie tych inwestorow którzy mają stosowną ofertę (np. brak sieci wod.-kan. na jakimś terenie  jest sygnałem dla inwestorów z tej branży itp.). Warto także podzielić się wiedzą na temat planowanych czy realizowanych inwestycji i pochwalić się każdym aktywem jakim dysponuje gmina czy PUP. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka są one raczej problemem niż zasobem. Może się bowiem okazać że, przykładowo: mało używana hala sportowa będąca obciążeniem dla budżetu gminy przyciągnie inwestora, który ją zagospodaruje.

Termin „Ankieta” nie oznacza, że pracownicy gmin, i innych podmiotów współpracujących przy jej opracowaniu  muszą sztywno trzymać się schematu. Można dodać coś od siebie, coś rozwinąć. Jacek Adamczyk zaznaczył, że to od Konsultanta zależy, które informacje wyeksponuje, a które pominie. Warto jednak pamiętać, że zakresy danych jakie są przedstawione w ankiecie wynikają z treści zapytań od inwestorów. Krótko mówiąc jest to zestaw danych, na które zwracają oni uwagę. Odpowiadając na ankietę można będzie dzięki temu odkryć, że w jakimś aspekcie jest mało wiedzy, mało aktywności lub zgoła nic (np. brak imprez promocyjnych lub uczestnictwa w nich, brak współpracy z innymi podmiotami). Będzie to, pośrednio, sygnał aby wprowadzać zmiany, np.zwiększyć aktywność. Inwestorzy bowiem na takie aspekty również zwracają uwagę.

Zachęcamy do wypełniana ankiet i konsultowania ich treści z ekspertem, którym jest Pani Beata Górska-Nieć. A przede wszystkim, zachęcamy by skorzystać z  promocji, jaką oferuje CeBiM. Przypominamy jednocześnie, że Partnerzy mogą korzystać z bezpłatnych porad eksperta do końca listopada – dane kontaktowe znajdują się pod tym linkiem .

Wczorajsza wizyta była również świetną okazją do nawiązania bliższego kontaktu między pracownikami Centrum Business In Małopolska a Konsultantami Partnerstwa. Planujemy kolejne w przyszłym roku!

 
Pliki do pobraniaWsparcie dla pracodawców - znajdź instytucję

Oferta zasobów ludzkich w małopolskich powiatach

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę najnowsze informacje dotyczące naszego Partnerstwa i jesteś zainteresowany przydatnymi informacjami dla pracodawców

zapisz się do naszego newslettera:

      więcej »