Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie Małopolska
Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych

Współpraca z pracodawcą – jak to się robi w Tarnowie?

Dodano: 2011-10-12. przez Maciej Sabal

Wizyta studyjna w Tarnowie pokazała, że uregulowany i wprawiony w ramy organizacyjne system współpracy z inwestorami połączony z indywidualnym podejściem do pracodawcy daje świetne efekty.

Uczestnicy wizyty oprowadzani po firme ZEK

Uczestnicy wizyty oprowadzani po firme ZEK

Tradycja organizacji takich wydarzeń w naszym projekcie sięga ubiegłego roku: wtedy bowiem odbyły się wizyty w Krzeszowicach i Wojniczu. Cechą charakterystyczną tych inicjatyw jest ich wspólna organizacja z naszymi partnerami. Tak było i tym razem: wizyta studyjna, która odbyła się 11 października, została zorganizowana wraz z Urzędem Miasta Tarnowa, reprezentowanym przez naszego Konsultanta Pana Łukasza Fusa (któremu dziękujemy za przeprowadzenie wydarzenia).

Wizyty organizowane są w miejscach, które wyróżniają się profesjonalną obsługą inwestora. Przewodnim celem takich inicjatyw jest dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie współpracy z pracodawcą. W Tarnowie współpraca ta odbywa się w sposób zinstytucjonalizowany i profesjonalny, czego mogli doświadczyć uczestnicy wizyty.

Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego spotkania w reprezentacyjnej sali Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Mickiewicza. Oprócz pracownika projektu, z krótką prezentacją wystąpił Dyrektor Centrum Obsługi Mieszkańców Pan Grzegorz Gotfryd (mówił o roli UM Tarnowa we wspieraniu rozwoju lokalnego biznesu) oraz Prezes Zarządu Tarnowskiego Klastera Przemysłowego S.A. Pan Wojciech Seremet. Ostatni prelegent zaprezentował działanie i funkcjonowanie tegoż Klastera. Informacje te były kluczowe dla zrozumienia istoty dobrej współpracy z pracodawcami na tym terenie. Po rozmowach kuluarowych uczestnicy wydarzenia (przede wszystkim Konsultanci Partnerstwa) udali się do trzech firm działających w obszarze Tarnowskiego Klastera Przemysłowego.

Pierwszym punktem była wizyta w firmie Becker Farby Przemysłowe sp.  z o.o., o której opowiedział Prezes Zarządu Aleksander Sasim. Firma posiada swoje fabryki na czterech kontynentach, toteż wybór lokalizacji kolejnych oddziałów nie jest przypadkowy. Prezes interesująco opowiadał o motywach wyboru miejsca: oprócz profesjonalnego przyjęcia w urzędzie, decydował czynnik kapitału ludzkiego (wykwalifikowaniu pracownicy) oraz doświadczenia lokalnej społeczności w obcowaniu z branżą chemiczną. Wbrew pozorom – podkreślał Aleksander Sasim – to bardzo ważny czynnik lokalizacji.

Położone nieopodal Zakłady Elementów Konstrukcyjnych (ZEK), które były drugim punktem wydarzenia, reprezentował założyciel i Prezes Zarządu Jerzy Kraterski. Ten ostatni również podkreślał świetną atmosferę, jaka panuje w relacjach pomiędzy urzędem o pracodawcą. Mówili o tym również pracownicy firmy Alien Inspired Technology Sp. z o.o.(AIT), która była ostatnim punktem programu.

Uczestnicy wizyty w firmie ZEK

Uczestnicy wizyty w firmie ZEK

Towarzyszący uczestnikom wizyty w trzech wymienionych firmach prezes Wojciech Seremet podkreślał, że inwestorzy powinni czuć wsparcie urzędów. Relacje i sprawozdania pracowników i szefów wizytowanych wyraźnie świadczyły o tym, że tak jest w istocie. Okazało się zatem, że oprócz ram instytucjonalnych, potrzebnych do profesjonalnej obsługi inwestora, potrzebne jest odpowiednie podejście i zrozumienie spraw pracodawców. Tak jest właśnie w Tarnowie, o czym mogli przekonać się uczestnicy wizyty studyjnej.

Kolejna wizyta odbędzie się 24 października w siedzibie Centrum Business In Małopolska, serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wizyty na stronie UM Tarnów

Wiadomość o podobnej treści udało się na również zamieścić na stronie internetowe Tarnow.net.pl - oto link

 

Wsparcie dla pracodawców - znajdź instytucję

Oferta zasobów ludzkich w małopolskich powiatach

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę najnowsze informacje dotyczące naszego Partnerstwa i jesteś zainteresowany przydatnymi informacjami dla pracodawców

zapisz się do naszego newslettera:

      więcej »